„Róża” (2011), reż. Wojciech Smarzowski

„Smarzowszczyzna” to popularne określenie, oznaczające polskie kino, zajmujące się kontrowersyjnymi lub niewygodnymi tematami, z dużą dozą brutalności, alkoholu, wulgaryzmów i naszej, narodowej szarości. Czy się komuś twórczość Pana Wojciecha podoba czy nie, „Różę” zobaczyć powinien. To nie jest po prostu „smarzowszczyzna”. To fantastyczne kino.

Historia byłego AK-owca – Tadeusza, docierającego w 1945 na Mazury, do domu Róży Kwiatkowskiej, nie jest skomplikowana. Większych trudności fabularnych może osobom nieinteresującym się historią nastręczyć tło dziejowe politycznie niełatwych Mazur. Jest ono jednak kluczowym elementem, który wynosi fabułę na nowy poziom. Tak lubiane przez Smarzowskiego problemy identyfikacji „Polaka” nabierają nowego znaczenia, wobec dylematów wykraczających poza sferę codzienności.

Ładunki emocjonalne nie byłyby jednak możliwe bez aktorów, a Ci spisują się znakomicie. Agata Kulesza prezentuje jedną z najlepszych ról w karierze. Marcin Dorociński trzyma fabułę prostym, acz w pełni rzemieślniczo opanowanym graniem. Do tego Braciak, Preis, Dziędziel… wiemy, że Smarzowski zbiera najlepszych aktorów.

No i ta muzyka… Mikołaj Trzaska postawił na minimalizm. Surowe, oszczędne melodie idealnie pomagają wyważyć ton filmu, który lubi balansować pomiędzy tragedią a okazjonalnymi dawkami ciepła. A to wszystko w stonowanej, lecz interesującej palecie barw.

Na ten moment „Róża” stoi na moim podium najlepszych, pełnometrażowych, polskich produkcji. To zdecydowanie najlepszy twór głośnego reżysera, któremu należy się pełnia sprawiedliwości w świetle częstych kontrowersji.

9/10
/R

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s