„Coco” (2017), reż. Lee Unkrich

Po genialnych „W głowie się nie mieści” i „Zwierzogrodzie”, oglądając trailer „Coco” widziałem w nim kandydata do mojego podium najlepszych filmów 2017 roku. Niestety, nie tym razem, chociaż w kinie spędziłem czas z nieukrywaną przyjemnością.

Bohaterem nowej produkcji Unkricha jest Miguel – miłośnik gitary, żyjący w rodzinie, w której muzyka jest zakazana. W Święto Zmarłych „pożycza” z grobowca instrument swojego idola i prapradziadka – Ernesto de la Cruza, sprowadzając na siebie klątwę i przenosząc się do świata umarłych. „Coco” jest głęboko osadzone w kulturze meksykańskiej, zarówno w sferze muzycznej jak i wizualnej – Unkirch na każdym kroku wyraźnie inspirował się obchodami Dia de Muertos, jego aurą, kolorami i symboliką. Wychodzi mu to świetnie, szczególnie, że postanawia niejako oddać hołd zmarłym ikonom kultury meksykańskiej, m.in. Fridzie Kahlo i El Santo(!). Cała kreacja świata zasługuje na spore brawa a projekty Alebrijes – zwierząt, będących przewodnikami dusz zmarłych – to majstersztyki.

Tym bardziej szkoda, że prawie do każdego elementu można się w jakiś sposób przyczepić – jak na tak ważny element produkcji muzyka jest delikatnie zbyt mało wyrazista. Nie dość że czasem jest jej po prostu za mało, to jeszcze zdarza się, że nie wydaje się w pełni oddana meksykańskiemu duchowi. Kraina Zmarłych, w której osadzono większość film jest piękna i widowiskowa, ale brakuje trochę tłumaczenia, jak cała ta metropolia działa – oglądając „Zwierzogród” miało się wrażenie obcowania z w pełni wiarygodną, funkcjonalną przestrzenią. Humor zaś ogranicza się do slapstickowego psa Dante, który choć bawi, to powinien być wspomagany poprzez dialogi. Tu zaś mrugnięcia okiem do dorosłego widza nie są mrugnięciami a sygnalizacją świetlną.

Mimo to bardzo przyjemnie się na „Coco” bawiłem i z pewnością poleciłbym wybranie się na niego do kina wszystkim fanom animacji a z pewnością, tym którzy mogą przy okazji zabrać ze sobą jakiegoś młodszego członka rodziny. Nie pożałują.

Ocena: 7/10

/R

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s